Hodně mluvíš - Málo mluvíš - Vůbec nemluvíš - Začni psát - Každý se potřebuje vyjádřit

Obsluha webu

Obsah otevřeného odkazu

HISTORIE PSANÍ VŠEMI DESETI
PRSTY

Naše historie je všude s námi, proto připomeňme, že předchůdcem dnešního textového editoru je … samozřejmě psací stroj!

Víte, že?
První vynálezci se při konstruování klávesnice psacího stroje inspirovali klavírem! Proto u prvních psacích strojů existovaly klávesnice se sedmi až 10 řadami, tzv. plné, které měly klávesu pro každý znak. Na straně druhé existovaly klávesnice se 2 až 4 řadami, u kterých jedna klávesa s použitím přeřaďovače mohla sloužit pro více znaků.

První klávesnice měly klávesy řazeny podle abecedy! Zjistilo se však, že typové páky se do sebe zasekávají. Proto jeden z matematiků po mnoha výpočtech navrhl takovou klávesnici, u které se střídaly údery protilehlých pák. Nová 4řadová klávesnice byla pojmenována Q W E R T Y podle prvních písmen na horní řadě, která byla tehdy považována za řadu základní (výchozí).

Zpráva z tisku (píše se rok 1877):

„Došlo k jakémusi souboji dvou písařů v Cincinatti o výhody a nevýhody 4řadové a plné klávesnice! Louis Taub psal na stroji se 4řadovou klávesnicí a předvedl věc nevídanou! Psal všemi deseti prsty a klávesnici znal zpaměti. Druhý písař McGurrin dal přednost stroji s plnou klávesnicí, na které se bohužel naslepo psát ne­dalo.“

Tisk zmíněnému souboji věnoval velkou pozornost. Proto také 4řadová klávesnice ovládla trh. Zpočátku se písařky ško­lily přímo u výrobce a byly jakýmsi příslušenstvím k zakoupenému stroji. Nový majitel obdržel jednak zbrusu nový stroj a jednak osobu, která s ním byla schopna zacházet.

V roce 1888 na Sjezdu výrobců psacích strojů a písařů v Torontu byla prohlášena klávesnice QWERTY za univerzální pro jednotný ná­cvik desetiprstovou metodou!

Ovšem není nácvik jako nácvik! Nevýhodou českého písaře je velký počet písmen české abecedy. To vyžaduje delší nácvik a vede k výskytu většího počtu chyb.

Čech potřebuje 42 znaků,
Němci stačí 33 znaků,
a Angličan používá jen 29 znaků.

Zdroj: Publikace NÚOV

Copyright © 2012-2020 Všechna práva vyhrazena Škola DOMINIKA | hosting | Sdílej Školu Dominika na Facebooku
Škola DOMINIKA vás naučí velmi efektivní metodou psát všemi deseti a to v pohodlí vašeho domova.